Звичайна версія Розмір шрифта: A A A Схема кольорів: A A A
Робоча програма для мікро-, малих та середніх підприємств

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Мікро-, малі та середні підприємства (далі – ММСП) відіграють важливу роль у економічному та соціальному розвитку країн світу. За даними СОТ такі компанії забезпечують близько двох третин загальної кількості зайнятих як у розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються.

Малі підприємства у країнах, що розвиваються,  можуть стати найважливішими засобами для соціальної інтеграції, зокрема й шляхом надання жінкам можливостей брати участь в економічній діяльності.

Малі та середні підприємства визначаються як компанії, де працюють від 10 до 250 осіб. Підприємства, які мають до 10 працівників, зазвичай називають мікропідприємствами.

Незважаючи на появу нових можливостей для виходу малих підприємств на світові ринки, участь ММСП у міжнародній торгівлі є дуже обмеженою. Низка досліджень показали, що торговельні перешкоди більше впливають на ММСП, ніж на великі компанії. Деякі перешкоди включають нетарифні бар'єри, громіздке регулювання та митні процедури, складність із доступом до фінансування та відсутність прозорості.

РОЗГЛЯД ПИТАНЬ ММСП У СОТ

У рамках СОТ питання ММСП було відсутнє на порядку денному торговельних переговорів. Лише деякі угоди СОТ містять положення, які впливають на скорочення торговельних витрат для ММСП (Угода про технічні бар’єри у торгівлі, Угода про санітарні і фітосанітарні заходи, Угода про спрощення процедур торгівлі).

Разом з тим з огляду на внесок ММСП у торгівлю заінтересовані члени СОТ протягом останніх років активно розпочали обговорення питань, які стосуються усунення перешкод для участі ММСП у світовій торгівлі. Зокрема, влітку 2016 року група членів "Друзі ММСП" подали пропозицію, яка заохочує членів розглядати питання ММСП у СОТ як частину порядку денного, орієнтованого на розвиток.

За підсумками роботи 11-ої Конференції міністрів СОТ, яка проходила в 2017 році у Буенос-Айресі, Аргентинська Республіка, 88 членів СОТ прийняли Спільну заяву – Декларацію щодо створення неформальної робочої програми СОТ для ММСП.

Відповідно до зазначеної декларації члени погодилися створити неформальну робочу групу в рамках СОТ з питань ММСП, метою якої є ухвалення формальної робочої програми щодо ММСП під час наступної Конференції міністрів.

При цьому члени домовились, серед іншого, зосередитися на розгляді питань покращення доступу до інформації; створення передбачуваного регуляторного середовища; сприяння доступу до фінансування для ММСП, зокрема й через співпрацю з іншими багатосторонніми інституціями; зменшення витрат на торгівлю, включно зі спрощенням процедур торгівлі; процедур та вимог щодо походження; визначення питань, що можуть становити особливий інтерес для ММСП тощо.

Довідково. Станом на травень 2020 року група нараховує 91 члена СОТ: Австралія, Албанія, Антигуа і Барбуда, Аргентина, Афганістан, Беліз, Бразилія, Бруней-Даруссалам, В'єтнам, Вірменія, Гайана, Гватемала, Гондурас, Гонконг, Гренада, Домініка, Домініканська республіка, Еквадор, Європейський Союз (а також 27 його членів), Ізраїль, Ісландія, Казахстан, Канада, Катар, Кенія, Киргизька Республіка, Китай, Тайвань, Колумбія, Королівство Бахрейн, Коста-Ріка, Кот-д'Івуар, Лаос, Ліхтенштейн, Малайзія, Мексика, Монголія, М'янма, Нігерія, Нікарагуа, Нова Зеландія, Норвегія, Пакистан, Панама, Парагвай, Перу, Північна Македонія, Республіка Корея, Республіка Молдова, Російська Федерація, Сальвадор, Сент-Вінсент і Гренадини, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Люсія, Сінгапур, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Туреччина, Уругвай, Філіппіни, Чилі, Чорногорія, Швейцарія та Японія.

ЗАСІДАННЯ НЕФОРМАЛЬНОЇ РОБОЧОЇ ГРУПИ

Протягом 2018 року відбулось сім засідань, присвячених питанням доступу до інформації та торговельного фінансування, спрощенню процедур торгівлі, технічної допомоги, використання Інтернету як інструменту виходу на нові ринки тощо.

У 2019 році – на початку 2020 року неформальна робоча група працювала, зокрема над такими питаннями:

1. Підвищення прозорості

Було запропоновано розглядати питання ММСП у рамках механізму огляду торговельної політики членів шляхом включення відповідних розділів у звіти, що готуються Секретаріатом СОТ та урядами членів СОТ.

2. Створення онлайн-платформи з питань ММСП

Члени планують створити онлайн-платформу, яка б забезпечувала інформацією як представників малого і середнього бізнесу, так і державних службовців, залучених до формування державної політики у цій сфері.

Планується, що на платформі буде розміщено якомога більше інформації, зокрема про діяльність робочої групи СОТ з питань ММСП, бази даних положень стосовно ММСП у регіональних торговельних угодах та в оглядах торговельної політики членів СОТ, дослідження та статистика з питань ММСП, програми державної підтримки, конференції та семінари, а також розміщено посилання на інші корисні ресурси.

Запуск платформи заплановано здійснити під час наступної Конференції міністрів СОТ.

3. Удосконалення платформи Global Trade Helpdesk

Global Trade Helpdesk – база даних торговельної інформації, заснована на відповідних ресурсах СОТ, ЮНКТАД та ITC. Зазначена ініціатива покликана сприяти ММСП у доступі до інформації, необхідної для виходу на зовнішні ринки. Наразі функціонує тестова версія порталу www.globaltradehelpdesk.org.

Завдяки опитуванню, проведеному серед користувачів порталу Global Trade Helpdesk у деяких країнах, вдалося покращити доступ до джерел інформації стосовно податків, нетарифних бар’єрів, ринкових цін, процедур у внутрішній торгівлі, основних майданчиків для електронної торгівлі, установ, що здійснюють торговельне фінансування, національних порталів, які стосуються торгівлі, даних про компанії тощо.

Платформа буде містити, зокрема, інформацію щодо контактного пункту з питань ММСП у кожній країні, посилання на статистику з торгівлі та на портали з інформацією про тарифи, податки, нетарифні бар'єри тощо.

Передбачається, що сайт буде доступний на усіх шістьох мовах ООН. Розробники також планують проводити тренінги для національних користувачів з використання бази даних.

Крім вищевказаного, заінтересовані члени СОТ розглянули положення, які стосуються ММСП, у регіональних торговельних угодах, укладених між членами СОТ, та можливості покращення доступу малого і середнього бізнесу до торговельного фінансування; ознайомилися з найкращими практиками країн щодо формування політики з питань ММСП, оцінками регуляторного впливу на такі компанії та з роботою, спрямованою на підтримку і розвиток ММСП, яку здійснюють такі організації, як ICC, ОЕСР, Міжнародний союз електрозв’язку, Альянс спеціалістів з питань світової торгівлі.

За результатами засідань та на основі питань, які обговорювалися, члени групи розробили проєкти відповідних декларацій, рішень та рекомендацій:

  • щодо мікро-, малих та середніх підприємств (INF/MSME/W/21/Rev.3)
  • щодо веб платформи для ММСП (INF/MSME/W/3/Rev.2);
  • щодо збору та актуалізації інформації, пов'язаної з ММСП (INF/MSME/W/7/Rev.3);
  • про доступ до інформації (INF/MSME/W/11/Rev.2);
  • щодо імплементації Угоди СОТ про спрощення процедур торгівлі з урахуванням інтересів МСП (INF/MSME/W/14/Rev.2);
  • щодо сприяння залучення ММСП до розробки правил у сфері торгівлі (INF/MSME/W/22/Rev.3);
  • щодо ММСП та комплексної бази даних СОТ (INF/MSME/W/23/Rev.1);
  • щодо сприяння доступу ММСП до торговельного фінансування (INF/MSME/W/25).

Наразі робота групи зосереджена на удосконаленням згаданих проєктів документів, обміні досвідом із формування та реалізації державної політики щодо ММСП, а також визначення кола питань, що увійдуть до робочої програми, яку планується затвердити на наступній Конференції міністрів СОТ.

ІНШІ ІНІЦІАТИВИ У СОТ

14 травня 2020 року низка членів СОТ, зокрема Україна, розповсюдили заяву щодо важливості підтримки мікро-, малих та середніх підприємств (ММСП) під час пандемії COVID-19.

У вказаному документі члени визнали необхідність глобальної координації зусиль зі стабілізації економіки та допомоги ММСП, які постраждали внаслідок пандемії, домовилися співпрацювати з метою збереження відкритості ринків, забезпечувати передбачуваність середовища міжнародної торгівлі, обмінюватися найкращими практиками стосовно допомоги ММСП у подоланні наслідків цієї кризи.

Міністерство розвитку економіки,
торгівлі та сільського господарства України
01008, Україна, м. Київ,
вул. Грушевського, 12/2